KOÇLUK NEDİR

KOÇLUK NEDİR?

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) tarafından yapılan tanıma göre koçluk, insanların hayatlarında, kariyerlerinde, işlerinde veya organizasyonlarında olağanüstü sonuçlar üretmelerine yardımcı olan sürekli bir profesyonel ilişkidir.

Koç, mevcut durumunuzdan, hayalini kurduğunuz “ideal” durumunuza yaptığınız yolculukta size eşlik ederek içinizdeki potansiyeli performansa çevirmenizi kolaylaştırır.

KOÇLUK NE DEĞİLDİR?

Koçluk, psikoterapi, mentorlük, danışmanlık, eğitmenlik ya da arkadaşlık değildir. Koç yönlendirmede bulunmaz, tavsiye vermez, geçmişe odaklanmaktan çok bugün ve gelecek ile ilgilenir.

Yukarıda bahsedilen profesyonel ilişkilerden farklı olarak koçluk sürecinde “hasta-doktor” ya da “öğrenci-öğretmen” ilişkisi yoktur. Koç, danışanını “hasta” olarak görmez, aksine onu ortağı olarak görür ve ona bir uzman, otorite veya doktor olarak yaklaşmaz.

KİMLERİN KOÇA İHTİYACI VARDIR?

Hepimizin!. Sadece hedeflerimize ulaşmak ve arzu ettiğimiz değişimi gerçekleştirmek için gerekli adımları atmaya hazır hissetmeliyiz.

Hedeflerimizi netleştirmek, odaklanma gücümüzü artırarak mutlu, sağlıklı, üretken bir yaşam, daha fazla özgüven, daha fazla yaşam dengesi ve daha fazla doyum için koçluktan faydalanabilirsiniz.

KOÇUNUZU SEÇERKEN;

Dünyada koçluk eğitimi veren çeşitli kuruluşlar bulunmaktadır. Hizmet aldığınız koçun uluslararası tanınırlığı olan (akredite olmuş) bir kurumdan eğitim almış olması, etik kurallara bağlı çalışıyor olması ve International Coach Federation (ICF) üyesi olması olumlu göstergelerdir.

Uluslararası standartlar ve etik kurallar hakkında daha detaylı bilgiyi ICF web sitesinden edinebilirsiniz: www.coachfederation.org

Bana ulaşmak için ; gurhanozturk@gmail.com

KOÇLUK NEDİR” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: İDEAL GÜN EGZERSİZİ | GÜRHAN ÖZTÜRK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s